Jaký počítač pro PRO100 a KRAY? 

            rádce pří výběru počítače

Program PRO100 byl vždycky specifický v tom, že pro práci nevyžadoval příliš výkonný počítač. Zavedení importu 3D objektů však znamená, že projekty našich uživatelů se začaly zvětšovat – často se setkáváme se soubory o velikostí stovek megabajtů až do několik gigabajtů!

Zatímco jedna skříňka nebo dokonce celá kuchyně zabírají velmi málo, tak dokonalé vymodelovaná pokojová rostlina do posledního listu, nebo vlasový koberec, může zabírat až 99% konstrukční velikosti projektu. A program PRO100 a KRAY render musí načíst, zpracovat a zobrazit všechny tyto detaily, což vyžaduje hodně výpočetního výkonu. 

 1. PRO100 - Základem je grafická karta. Program pro vykreslování využívá technologii OpenGL grafické karty. Čím rychlejší grafika, tím lépé, i když utratit obrovské peníze na nejnovější model je poněkud zbytečné - PRO100 není hra, zvýšení výkonu bude nepostřehnutelné. V praxi nepoznáte rozdíl například mezi RTX 2080 a GTX 1660 Ti. 

  Konkrétně: každá karta z prvních stovky na tomto seznamu https://bit.ly/2LHI5Nf zvládne většinu projektů velmi rychle a hladce. Druhá stovka karet by měla stačit pro hladkou práci s projekty, které nejsou přetíženy importovanými objekty. Karty umístěné v seznamu níže než prvních cca 250 nedoporučujeme. 

 2. KRAY render - Nejdůležitější je procesor; čím rychlejši, tím rychleji získáme hotový render. Výkon procesoru ve vykreslování se nejlépe měří pomocí Cinebench a výsledek tohoto testu (přesněji: Cinebench R15 CPU Multi 64Bit) se snadno převádí do doby vykreslování: procesor s dvojnásobným výsledkem Cinebench vykreslí scénu dvakrát rychleji.

  Seznam procesorů lze najít na adrese: https://bit.ly/2kE6SYs. V současné době (únor 2020) dosahují nejrychlejší, neserverové procesory výsledky přes 5000 Cinebench bodů a nejoblíbenější za přijatelnou cenu něco okolo 1000 Cb.

  Jak koupit relativně silný procesor za dobré peníze?
  Zde jsou užitečné informace o ceně a výkonu - https://www.cpubenchmark.net/cpu_value_available.html#xy_scatter_graph
  Vertikální osa je cena, horizontální - efektivita. Procesory s nejlepším poměrem cena / výkon budou vpravo dole, nejhorší - vlevo nahoře. 


  výkon vs cena procesor

  Ryzen 5 3600 nabízí výkon i7-9800X za třetinu ceny


 3. Notebook nebo stolní počítač? - Pokud plánujete cesty za zákazníkem a je to váš jediný počítač, pak se vyplatí investovat do kvalitního a výkonného notebooku jak po stránce procesoru tak i grafiky. Pokud však máme notebook i stolní počítač, v notebooku bude důležitější grafická karta pro práci nad projektem u zákazníka a na stolním počítači se vyplatí investovat do výkonnějšího procesoru, který vykreslí vizualizaci v KRAY rychleji. 

 4. Paměť RAM - V každém počítači musí být projekt načten do paměti, aby na něm mohl pracovat. To znamená, že 4 GB rozhodně nestačí. Stojí za to přemýšlet o 8 GB a pro velké projekty až 16 GB paměti. Počítač s nedostatkem volné paměti RAM nemůže používat procesor ani grafickou kartu – většinu času mu zabere používání pevného disku jako náhradní uložiště místo RAM paměti.

 5. Srhutí (únor 2020) 
  Počítače s předinstalovaným Windows 10, které splňují výše uvedená kritéria (Cb R15 CPU Multi 64bit> 1000, moderní grafická karta), od nejlevnějších: 
  Pracovní stanice: https://1url.cz/4zWW6
  Notebooky: https://1url.cz/ZzWit

 6. Závěrečné poznámky a užitečné odkazy - Dalšim hlediskem při rozhodování v případě notebooků je úhlopříčka obrazovky. Čím větší uhlopříčka, tím větší pohodlí při práci, ale větší hmotnost notebooku a menší mobilita. V případě PC to je kvalitní tichá skříň, místo na disku nebo počet portů USB. Tyto parametry nemají žádný vliv na výkon v PRO100 a KRAY, ale stojí za to je zvážit před nákupem! 

  Nejčastější dotazy: https://www.pro100.cz/faq
  Hardwarové požadavky PRO100 / KRAY: https://www.pro100.cz/pro100#features11-53
  Naše stránka na facebooku: https://www.facebook.com/PRO100.3d/

  Pokud máte stále pochybnosti - ukažte tento článek prodejci v PC prodejně. Chcete pomoct s výběrem vhodného zařízení, pak nám můžete zaslat mailem odkazy na vámi vybrané notebooky nebo PC.
Kancelář

PRO100 software, spol. s r.o.
Vranovská 102
Brno-Husovice 61400
Czech republic